Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Manažer současnosti - Steven Paul Jobs

Manažer současnosti - Steven Paul Jobs


Kategorie: Management

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Typy manažera + životopisná data - Steven Paul Jobs

Obsah

1.
Definice manažera
2.
Životopisná data
2.1
Jeho citáty
3.
Charakteristika jeho manažerské práce
3.
1 Pozitivní a negativní vlastnosti manažerské práce
5.
Manažerské úrovně
6.
Typy manažera podle vývojového stádia firmy
7.
Rozdělení manažarů dle stylu řízení
8.
Role manažera
9.
Dovednosti manažera
10.
Seznam použité literatury

Úryvek

"1. Definice manažera
V současnosti je tento pojem formulován především jako profese a její držitel zodpovídá za dosahování cílů hospodářské politiky firmy s využitím kolektivu spolupracovníků a poskytnutých zdrojů, včetně tvůrčí účasti, na stanovení cílů a jejich zajištění. Pracovník na bázi jmenování, pověření, zmocnění nebo zvolení aktivně realizuje řídící činnosti, pro něž je vybaven příslušným oprávněním.
Pro nás je největší manažer současnosti - Steven Paul Jobs, jelikož byl jedním z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních dvaceti let. Působil jako muž, jež změnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů i toho, jak lidé poslouchají hudbu. Byl spousty lidmi milován i nenáviděn, právě pro jeho specifický styl řízení lidí. Mnoho zaměstnanců jej vidělo jako tyrana, schopného propustit zaměstnance za drobné chyby, což bylo dáno jeho perfekcionismem. Dokázal lidi okouzlit, předat jim svoji vizi a nadchnout je pro svoji věc. To vše a mnohem více z něj udělalo nejvýznamnějšího CEO na světě.

2. Životopisná data
Steve Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, avšak krátce po narození byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovým. Na vysoké škole dlouho nevydržel a po prvním semestru ji opustil. Toto období pro něj bylo ve znamení chudoby. Spával na zemi po pokojích svých kamarádů a jediný jeho příjem byl z prodeje vratných lahví od Coca-Coly.

V roce 1974 byl zaměstnán ve firmě Atari, která vyráběla herní zařízení. V dubnu 1976 založil spolu s hardwarovým expertem, Stevem Wozniakem, firmu Apple. „Apple“ díky tomu, že jablko patřilo mezi jeho nejoblíbenější ovoce. První prototyp byl sestrojen v Jobsově garáži a finanční kapitál získali prodejem Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky. Díky druhému typu Apple II si společnost vydobila význačnou pozici na trhu.
V roce 1983 Jobs přetáhl z firmy Pepsi-Cola manažera Johna Sculleyho, kterému nabídnul pozici CEO v Applu. Při přemlouvání mu údajně řekl: „Když zůstaneš u Pepsi, vše, co dokážeš, bude, že prodáš více cukrové vody dětem. Když přejdeš k Applu, můžeš změnit svět.“
V roce 1983 Apple představil počítač Lisa, který byl jako první vybaven myší. Hlavním Jobsovým hitem se stal v roce 1984 počítač Macintosh, který se stal masovou záležitostí. Sculley ale začal cítit, že Jobs má negativní dopad na vyšší ceny a tím i prodej. Postupně se mu podařilo odstavit Jobse od moci ve firmě a v roce 1985, kdy Jobs začal cítit, že nemůže dělat téměř nic a důležitá rozhodnutí jdou mimo něj, raději Apple opustil. Později řekl, že angažování Sculleyho bylo najmutím „špatného člověka“.
Po odchodu z Applu Steve založil společnost NeXT Computers, to však nebyl dobrý počin, protože počítačů NeXT se vyrobilo jen 50 tisíc a neměly mezi lidmi úspěch. Lidé totiž nejevili zájem o drahé top-počítače. Firma se tedy zaměřila na budování operačního systému, který se také nesetkal s velkým ohlasem.
V roce 1986, Jobs odkoupil společnost Pixar od George Lucase za 10 milionů dolarů. Do roku 2006 vynesly její filmy např. Příběh hraček, Život brouka, Příšerky, s.r.o. či Úžasňákovi na tržbách celkem přes tři miliardy dolarů. Začátkem roku 2006 Disney odkoupil Pixar a Steve tak získal 7% akcií Disney a místo v představenstvu společnosti.
V roce 1996 se Jobs vrátil zpátky do Applu, který NeXT koupil za 400 milionů dolarů. Dostal se zpátky do vedení společnosti. Nákup NeXT měl pro Apple význam především díky přetvoření NeXTStep na Mac OS X.
Jobs je zapsán v Guinessově knize rekordů jako generální ředitel s nejnižším platem, údajně pobíral jeden dolar ročně. K tomu však je nutno připočítat prémie a jeho jmění pochopitelně tvoří samotný podíl v Applu. Celkové jmění se odhaduje na 3 miliardy dolarů.
Dne 25. srpna 2011 oznámil rezignaci ve společnosti Apple a nahradil jej Tim Cook.
Zemřel 5. října 2011, kdy podlehl rakovině slinivky břišní.
Wikipedie. 8. 4. 2012. http://cs.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
Mgr. Hrabálek, Martin. Financnici. http://www.financnici.cz/steve-jobs

2. 1 Jeho citáty"

Poznámka

VŠB TU Ostrava

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5d8347b4838b6.zip (31 kB)
Nezabalený formát:
x5d8347b4838b6.docx (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse