
přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Kategorie: Pedagogika - speciální
Typ práce: Seminárky/referáty
Škola: nezadáno/škola není v seznamu
Charakteristika: Seminární práce spadající do speciální pedagogiky, která stručně charakterizuje činností sociálních pracovníků na ulici, tzv. streetworkerů. Streetwork spadá do oblasti přím=ho řešení společenských problémů dneška. Význam streetworků lze spatřovat v poskytování pomoci a podpory při zvládání života, respektive v doprovázení přes krizová období, jako je pro mladé dospívání. To je také cílová skupina, na kterou je streetwork zaměřen. V ČR se projekty streetwork rozeběhly až okolo roku 1994. Práce v těchto podmínkách je velmi podmíněna znalostí psychologie individualit, ale i psychologie skupin.Tedy skupiny, které jsou označovány přívlastky jako riziková, problémová, ohrožená, sociálně znevýhodněná a predelikventví. V práci jsou vysvětleny pojmy jako sociální prevence, socializace, sociální asistent, kurátor pro mládež, sociální kurátor, nízkoprahová centra, azylové domy a resocializační zařízení.
Obsah:
1. Definice streetworku
2. Pojetí streetworku v ČR
3. Metodika a náplň práce streetworku
4. Specifické cílové skupiny SA
5. Odborný profesionální rozvoj - SUPERVIZE, INTERVIZE
6. Definice vybraných termínů z oblasti sociální prevence
7. Vybraná pracoviště z oblasti sociální prevence
Úryvek z práce:
"Prvotní povinností sociálního asistenta /SA/ ještě před zahájením vlastní práce je vytypování lokality jeho budoucího působení v závislosti na místech se zvýšenou koncentrací dětí a mladistvých, kteří jsou nápadní, respektive z hlediska vzniku a vývoje sociálně patologických jevů rizikoví. Jejich nápadnost se může projevovat specifickým provokujícím oblečením, způsobem trávení volného času bez smysluplné náplně, chováním pro společnost neakceptovatelným, obtěžující komunikací s okolím apod.
Při výběru budoucího místa svého působení musí sociální asistent akceptovat požadavky místní autority (přednosty, starosty). Aby nedošlo k rozmělnění jeho činnosti, nesmí být vybrána lokalita příliš rozlehlá. Sociální asistent pracuje se skupinou dětí a mládeže v konkrétně vymezeném prostoru, například na sídlišti, v určitém parku, na náměstí apod. V žádném případě činnost asistenta nepokryje celý okres nebo velkoměsto.
Dalším úkolem sociálního asistenta je podrobně poznat a zmapovat vybranou lokalitu. Součástí tohoto mapování je poznávání konkrétních skupin v dané lokalitě, jejich složení z hlediska věku a pohlaví, hlavní problémy, které je ženou na ulici, obvyklý způsob trávení volného času, nejčastější způsob získávání finančních prostředků.
Pracovní doba sociálního asistenta vychází z časového rozvrhu jeho cílové skupiny. Většinou se jedná o hodiny odpolední a večerní, neboť dopoledne zpravidla členové supiny v lepším případě navštěvují nějaký typ přípravy na budoucí povolání, nebo, v případě horším, se scházejí v soukromých bytech, kanálech apod. Málokdy lze nalézt skupinu dětí a mladistvých na ulici během dopoledne. Jedná se spíše o vyjímku, do které se řadí například záškoláci. V dopoledních hodinách se podle potřeby sociální asistent věnuje zpravidla nezbytné administrativě, pořádání besed na školách nebo v zařízení pro volný čas, dalšímu odbornému vzdělávání, samostudiu apod.
Jedním z prioritních úkolů sociálního asistenta je jak vyplývá z názvu této funkce asistence neboli doprovázení při zvládání krizového období života dětí a mládeže. Asistence je chápána ve smyslu rovnocenného partnerství, nikoli jako poskytování péče sociálně handicapovaným skupinám.
Sociální pracovníci jsou zpravidla zprostřetkovateli kontaktu s institucemi, jako jsou například úřady práce, K centra, AT poradny, pedagogicko-psychologické poradny, léčebny pro drogově závislé apod.
Součástí práce sociálního asistenta je také pořádání vícedenních akcí. Vzhledem k tomu, že pracuje také s mladistvými experimentujícími s alkoholem a jinými drogami, je samozřejmým požadavkem na všech těchto akcích abstinence drog všeho druhu..."
Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"
Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.
V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199
Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:
Nápověda pro zákazníky Vodafone:
Nápověda pro zákazníky T-mobile:
Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"
Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.
Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".
Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.