přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Slyšeli jste někdy o Fair Trade? Ti z vás, kteří ovládají jazyk anglický, si mohou tato slova velmi lehce přeložit. Ano. Fér neboli spravedlivý obchod. Co to však znamená, jak funguje, co je jeho cílem? Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky, pak čtěte.
Obchod jako takový nemůže být sám o sobě fér nebo nefér. Tu „férovost“ zajišťují nebo porušují sami lidé, kteří se na něm podílejí. Fair Trade pomáhá těm, jež neměli to štěstí narodit se a pracovat v té „správné“ zemi.
Jak konkrétně? Garantuje výrobcům z Afriky, Latinské Ameriky a Asii, že za to, co vyprodukují, dostanou spravedlivě zaplaceno. Divíte se, že je to snad samozřejmé. Snad v našich zeměpisných šířkách. Ve výše jmenovaných rozvojových zemích to však zaručeně neplatí. Při obvyklém způsobu obchodování putuje do kapes zemědělců pouze velmi malá část zisku. Zbytek skončí v nenasytných kapsách nadnárodních potravinářských koncernů, na kterých však jsou zemědělci závislí na život a na smrt. Fair Trade se takto nechová. Zaručuje africkým, latinskoamerickým i asijským producentům takovou výkupní cenu, která jim přinese i přiměřený zisk. To ovšem neznamená, že by výrobky, které nesou značku Fair Trade, byly dražší. Logika celé věci nevězí v tom, že by si Fair Trade tzv. „namastila“ své vlastní kapsy. Přenechá totiž část svého zisku samotným výrobcům.
„Fér obchod“ navíc dává práci znevýhodněným skupinám, ženám a postiženým lidem. A co především – vždy máte záruku, že vaši kávu nemuselo sbírat šestileté děti, protože Fair Trade nezneužívá dětskou práci. Naopak. I pro ně jsou díky Fair Trade stavěny školy, knihovny, nemocnice. Všechny produkty jsou velmi přísně kontrolovány a většina jich nese známku Bio.
Možná, že jste se s výrobkem opatřeným značkou Fair Trade ještě nesetkali. V západní Evropě je tento sortiment běžnou součástí nabídky mnoha obchodů a řetězců, u nás je tato problematika prozatím na začátku své cesty. V České republice již existují specializované Fair Trade obchůdky. Jsou to například Praha 2 - Bělehradská 60, Brno - Pekařská 16, Brno - Joštova 7 (roh České a Joštovy), Olomouc - Wurmova 6 či Trutnov - Úpická 163.
Zvyšováním povědomí o Fair Trade je u nás pověstné občanské sdružení Společnost pro Fair Trade a rozvojové vzdělávání. Jedná se nevládní neziskovou organizaci, která se kromě jiného snaží prosazovat inovativní formy rozvojového vzdělávání.
Má Fair Trade smysl? To musí potvrdit nebo vyvrátit spotřebitelé svým zájmem nebo nezájmem o „férové“ výrobky. A co vy? Budete se po nich pídit? Možná vám k rozhodnutí pomohou i tyto stránky http://www.fairtrade.cz.
datum: 27.05.2008 | autor: Petra Trombalová
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.