Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » S Europassem se v cizině neztratíte

S Europassem se v cizině neztratíte

Ti z vás, kteří jste úspěšně v posledních třech letech složili maturitu, závěrečnou zkoušku na učilišti nebo státnice na VOŠ či VŠ, jste kromě vysvědčení nebo diplomu obdrželi také dodatek, který vám pomůže při hledání práce nebo dalšího studia v zahraničí. Dodatky jsou součástí Europassu, který je v EU vydáván od roku 2005 na podporu volného pohybu lidí. Dodatky popisují srozumitelně výsledky studia a pomáhají tak těm, kteří chtějí pokračovat ve vzdělávání nebo hledat zaměstnání v zahraničí. Díky dodatku si pak potenciální zaměstnavatel v zahraničí udělá obrázek o tom, co jste se během studií v ČR naučili. Důležité ovšem je to, že dodatek k osvědčení mohou v Národním ústavu odborného vzdělávání dostat i lidé, kteří střední školu dokončili již dříve (až po absolventy z ročníku 1970).

Co je Europass?
Je souborem dokumentů, jejichž vystavení je zdarma a díky nimž je možné doložit, zda má člověk dostatečnou kvalifikaci, předchozí vzdělání a kompetence pro práci, kterou by rád dělal, nebo pro další studium v zahraničí. Jádrem Europassu je životopis, který si vyplňuje každý sám, podobně jako jazykový pas, kam se zapisují údaje o znalosti cizích jazyků na základě sebehodnocení. Další dokument, nazvaný mobilita, slouží k záznamu o absolvování zahraniční stáže (např. studijní pobyt na univerzitě, školní praxe, stáž ve firmách nebo v neziskových organizacích). Podstatnou součástí Europassu jsou také již zmíněné dodatky. Každý člověk si může vybrat, zda bude využívat všechny dokumenty nebo jen některé z nich.

O zavedení Europassu rozhodly orgány EU v prosinci 2004. V každé členské zemi bylo pro tento účel zřízeno Národní centrum Europass (NCE). ČR zřídila jako první toto centrum, které je součástí Národního ústavu odborného vzdělávání. NCE podává zájemcům informace o tom, jak je možné jednotlivé části Europassu získat, poskytuje k nim formuláře a pomáhá s jejich vyplněním. „Těší nás, že stále roste počet lidí, kteří dokumenty Europassu používají,“ říká pracovnice NCE ČR Miroslava Salavcová.

Formuláře k jednotlivých částem Europassu a další info získáte na http://www.europass.cz. Osobní návštěva NCE je možná každý pracovní den od 9.00 do 15.00 hod.

Kontakt
Národní ústav odborného vzdělávání
Národní centrum Europass ČR
Weilova 1271/6, Praha 10 - Hostivař
Tel: 274 022 111, 274 022 347
http://www.europass.cz
http://www.nuov.cz
e-mail: europass@nuov.cz

Kontaktní osoby
Pavel Petrovič, pavel.petrovic@nuov.cz, tel.: 274 022 341
Zoja Franklová, zoja.franklova@nuov.cz, mobil: 724 652 240

datum: 10.09.2008 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse