Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Maturitní (r)evoluce

Maturitní (r)evoluce

Maturity se u nás zavedly v roce 1849 jako příprava studentů na univerzitní studium. Tehdy byla maturita jedinou podmínkou k přijetí na VŠ. Původně se maturovalo ze všech povinných předmětů, což si dnes nedokáže snad nikdo představit. Na základě úspěšné maturity, která se také někdy označuje za zkoušku dospělosti (latinsky maturus – zralý, dospělý), byl její držitel úředně považován za dospělého. Maturitní zkouška se za posledních 159 let reformovala velmi často. Většinou v souvislosti se změnou politických poměrů: po vzniku Československa v roce 1918, dále po 2. světové válce a naposledy po pádu komunismu v roce 1989. No a za pár měsíců se dlouho, draze a komplikovaně připravovaná reforma dotkne současných třeťáků a jejich následovníků.

Reforma může leckomu pořádně zamotat hlavu. Naštěstí CERMAT, autor reformy, zřídil maturitní infoservis, který vám vše vysvětlí. Jeho pracovníky můžete kontaktovat mailem info@cermat.cz nebo na hotline 224 507 507. Na http://www.cermat.cz si můžete stáhnout katalogy maturitních předmětů, přečíst aktuální info nebo nejčastější dotazy. http://www.cermat.cz/reforma-v-otazkach.aspx

Reforma bude nabíhat ve 2 etapách. Zahřívací období startuje ve školním roce 2010/11 a slouží k doladění nedostatků.

Nová pravidla začnou napevno platit od roku 2012/13, a to pro současné prváky.

Inovace bez legrace
Tak například na složení maturity, ke které se přihlašujete do 15. října řediteli školy, máte nově 3 pokusy. Můžete ji skládat kdykoli v náhradním termínu do 5 let od skončení 4. ročníku. Sami a svobodně si volíte ze 2 úrovní náročnosti povinných předmětů. Některé vysoké školy poté využijí výsledků zkoušek vyšší obtížnosti při přijímačkách.

Maturita z češtiny se skládá z testu, písemky a ústní zkoušky. Všechny dílčí zkoušky mají stejnou váhu. Pokud neuspějete u jedné dílčí, opakujete celou zkoušku. Při opravné si opět volíte úroveň obtížnosti. Test prověřuje porozumění textu a poslechu. Zadává se a vyhodnocuje centrálně. Při písemné práci z češtiny se dosud psávala většinou úvaha. Nově si studenti volí obtížnost a ministerstvo školství vyhlásí 10 zadání na různá témata. Na 1 z nich napíšete např. úvahu, dopis, fiktivní článek do časopisu.

Ústní zkouška bude zadávána formou tzv. pracovních listů, ve kterých budete mít 3 větší úkoly např. charakterizovat umělecký text na základě vaší četby. U ústní části se přezkouší vaše znalosti z povinné četby, jejíž seznam vyhlašuje škola na začátku školního roku. Vy pak musíte nahlásit minimálně 20 (nebo 30 knih u náročnější verze). Ústní zkouška bude probíhat tak, že po vylosování maturitního zadání dostane maturant od zkušební maturitní komise pracovní list, následuje 15minutová příprava „na potítku“. Vlastní ústní zkouška trvá 15 minut. Podobně bude probíhat i zkouška z cizího jazyka.

Uvedených změn se vůbec nebojte! Cermat, případně vaši učitelé vás v tom nenechají. Soustřeďte se hlavně na studium a ne na pravidla, podle kterých se bude maturovat.

datum: 03.10.2008 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse