přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
POKUD STÁLE NOSTALGICKY VZPOMÍNÁTE NA KRÁSNÉ A SLUNEČNÉ POČASÍ, ROMANTIKU HORKÉ LETNÍ noci, tak bychom vám ji mohli trochu připomenout tímto článkem. Představujeme vám hudební kapelu Atarés, která hraje latinskoamerickou hudbu. Punc originality jí dodává frontman kapely Frank Hernandéz z Kuby. Skupinu řídí její baskytarista Rosťa Máca. Oběma jsme položili pár otázek.
Rosťo, prozradil bys nám něco o vzniku kapely Atarés?
„Skupina Atarés vznikla v dubnu 2002 v Praze. Založil jsem ji já spolu s Frankem Hernandézem a, již bohužel nežijícím, Borisem Gagloevem, výborným ruským muzikantem. V kapele ještě působí pianista Zdeněk Urbanovský, David Jaroš, který hraje na bicí. Na saxofon nás doprovází Alexej Bondarev.“
Jakou hrajete hudbu?
Rosťa Máca: „Základem našeho repertoáru je kubánská a latinskoamerická hudba. Jedná se o repertoár skladeb převzatých od Buena Vista Social Club, Gipsy Kings, A. C. Jobim, C. Santany. Hrajeme také vlastní autorské skladby. Dříve téměř výhradně z pera předčasně zesnulého Borise Gagloeva (podrobnosti o něm najdete na www.noisepictures.com – pozn. redakce). Dnes se na nich podílí celá skupina. Texty jsou dílem Franka Hernandéze.“
Franku, jaký je Tvůj vztah k České republice?
„Česká republika je jednou z nejkrásnějších zemí v Evropě. Od prvních okamžiků jsem se do ní zamiloval. Možná je to proto, že jsem se zamiloval do jedné české princezny, a proto jsem sem přijel.“
Mohl bys nám prozradit, jak na Tebe působí česká hudba?
„Česká muzika je nabitá energií. Od skladatelů vážné hudby v minulosti až po současnost. Obdivuji techniku a školu českých muzikantů.“
Proč hrajete zrovna tento žánr?
Rosťa Máca: „Latin hudbu hrajeme rádi, protože je to hudba energická, spontánní. Můžeme se v ní každý hudebně vyřádit, improvizovat. Zkrátka každý koncert je jiný. Doufáme, že posluchače nenudíme. Hrát něco dvakrát by nás stejně asi „zabilo“. Také je to dobrý katalyzátor negativní energie, alespoň co mě se týče. Všichni členové působí mimo Atarés ve skupinách různých žánrů. Díky tomu tak přimícháváme i funky, reggae, jazz…“
Čím vynikáte na české scéně?
Rosťa Máca: „Spleť různých náhod dala vzniknout Atarés jako mezinárodní skupině. Tím, že každý vychází z jiného kulturního a hudebního prostředí, nehrajeme ani převzatý repertoár tradičním způsobem a i naše autorské skladby jsou naprostý originál. Neskromně: ani energie a nasazení, s kterým hrajeme, nebývá na české scéně moc k vidění. Bohužel hudba tohoto typu nemá v našich médiích moc prostoru. Snažíme se tedy hodně koncertovat, a to nejen po vlastech českých. To si ale velice užíváme. Energie od fanoušků na koncertech je pro nás nejdůležitější. “
Jak ses vlastně dostal k hudbě?
„S aktivním hraním jsem začal poměrně pozdě - v 16 letech pod vlivem svého otce, dlouholetého bubeníka. Zpočátku jako samouk a potom mě chvíli trápili v lidové škole umění. Poněvadž jsem vyrůstal na Vysočině, zlom byl potom pro mě odchod do Prahy. Tady jsem se naplno vrhnul do muziky a snažil se učit u těch nejlepších. Rád bych zmínil Petera Pavlíka z Yo-Yo Bandu, Ríšu Scheuflera z Pražského Výběru 2 a legendárního basistu a skvělého člověka Vladimíra „Gumu“ Kulhánka (Flamengo, ETC, Anna K.). Zpočátku jsem hodně holdoval bigbítu. Díky různým náhodám jsem se ale dostal nejprve k jazzu, později k funky a nakonec zakotvil u latiny. Nejznámější byli asi Mikiho Pupík a potom hraní s Honzou Kalouskem.“
Hraješ ještě někde jinde?
„Působím v revival partě Fever (www.fever.webradio.cz – pozn. redakce) a pro radost v autorské skupině ve stylu grunge Big Machine (www.bigmachine.cz – pozn. redakce). Abych toho neměl málo, tak nově hostuji se zpěvačkou Fridou, což je velmi zajímavá latino hudba a rozjíždím také spolupráci s anglickým zpěvákem Gedem Maloneyem.“
Franku, co se snažíš vyjádřit svou hudbou?
„Svou hudbou chci posluchačům předat něco ze své kultury, barvitosti a pestrosti mé tropické vlasti. Kubánská hudba je výsledkem spolupůsobení různých kořenů - afrických, španělských, čínských atd.“
Čím je specifická kubánská hudba a jaké má zajímavosti pro evropského posluchače?
„Kubánská hudba vyniká rytmičností, vypovídá o přirozeném hudebním cítění Kubánců. Díky svým melodiím a rytmu si získala popularitu na celém světě. Mnoho hudebníků na světě hraje kubánskou hudbu, ale kubánští hudebníci mají přirozený rytmus, který jim je vrozený. Jsou jedineční, stejně jako se žádné pivo svou chutí nevyrovná tomu českému.“
Kde budete v příštích týdnech koncertovat?
Rosťa Máca: „Veškeré info máme na našem webu.“
Pokud vás tato muzika zajímá, baví nebo jste jen zvědaví, tak se zaposlouchejte do latinskoamerických rytmů skupiny Atarés na youtube.com.
Illegale
El Cuarto de Tula
Quantanamera
Vaquinha Mansa
datum: 08.12.2008 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.