přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Rocková legenda, zpěvák a skladatel Danny Horyna patří k výborným a poctivým kumštýřům, kteří upsali svou duši rocku a muzice. Život tohoto skvělého chlapíka je přesnou ukázkou toho, jak drogy dokážou zahýbat s lidským životem…
Dětství a mládí
Celý život jsem byl osamělý rváč, který nechtěl a ani se nedokázal zařadit. Myslím, že za užíváním drog se skrývá touha po svobodě. Každopádně v mém životě byla katalyzátorem pádů i vzestupů slabost a její přijetí. Na počátku sedmdesátých let jsem byl štíhlý mladík s krásnými vlasy do pasu a dívčím obličejem. Miloval jsem hnutí hippies a rockovou muziku, četl jsem Nietzscheho, Sartra, Davida Humea a Bhagavadgíttu. Vše kolem mne byla iluze. Byl jsem sebevědomé dítě, které dovolilo světu doprovázet ho na jeho cestě vesmírem. Studoval jsem na výběrové umělecké škole, večerně na konzervatoři zpěv a vrcholově běhal v reprezentaci patnáctku. Kolem nás přitom začínala tuhá normalizace. V zemi vládla „dělnická třída“, což v reálu znamenalo, že o našich osudech rozhodovali tetky a strejdové z uličních a občanských výborů. O tom, zda půjdeme na školu, zda dostaneme devizový příslib na dovolenou v zahraničí a o podobně zásadních věcech. V krámech jste nic nesehnali, dobré zboží bylo jen pod pultem pro známé anebo v Tuzexu. Svoboda pro malé, ustrašené, průměrné lidičky.
První setkání s drogou
Bylo to v únoru 1974 na rockové zábavě v Hrnčířích. Řádil jsem na parketu, když ke mně přistoupila dívenka a řekla mi, že mě někdo chce poznat. Zavedla mne ke stolu, kde seděla skupina prazvláštních lidí, které vévodil vysoký, charismatický člověk s ostře řezanými rysy a hluboce zapadlýma očima. Jiří Gloss alias Freud, skutečný tvůrce obnovené výroby pervitinu. Můj dívčí vzhled a expresivní tanec ho zaujaly, neboť je homosexuál a dostal na mě nezřízenou chuť. A nabídl mi pervitin. Tehdy se ještě pil, krystalizoval až později. Podlehl jsem kouzlu okamžiku, udělal osudný krok a vypil to. Bylo to fascinující. Náhle mi tam vše připadalo přízemní a já odešel ve dvacetistupňovém mrazu dvacet kilometrů pěšky do Prahy. Byl to záblesk poznání a mohl mi vystačit na celý život.
…a střet s režimem
Rok jsem žil normálně dál až v květnu 1975 jsem šel s kytarou a s přítelem přes Karlův most. Byl krásný podvečer a tak jsme sedli a hráli. O čtyři dny později v pět hodin ráno u nás zazvonila policie a já strávil půl roku ve vazbě za protistátní písničky. Během vazby mě dvakrát vyslýchala kontrašpionáž a po druhém výslechu jsem zbit ležel tři dny v bezvědomí ve vězeňské nemocnici na Pankráci. Během hraní na mostě jsem totiž řekl: „Toho bohdá nebude, aby se na Pražském hradu mluvilo slovensky“ a přesně v tom okamžiku soudruzi zvolili protiústavně do prezidentské funkce Gustáva Husáka. Byl Slovák a tato náhoda (či ne?) mne málem stála život. Po propuštění jsem byl podmínečně odsouzen, vyloučen ze školy i z reprezentace.
Život na periferii společnosti
Od té doby mě pravidelně zavírali na státní svátky do cely předběžného zajištění a byl jsem takzvaná závadová osoba bez nároku na byt, telefonní stanici a podobně. A tato změna mne postavila mezi úplně jiné lidi. Začal jsem chodit po hospodách a potkal Pšeničku s jeho partou. Tehdejší vařiči byli opravdoví čarodějové a šamani. Bylo nás v Praze kolem padesáti, kteří jsme měli tu výsadu, být na perníku. Nevařilo se za peníze a nešířilo se to dál. Byli jsme uzavřená skupina, měli jsme svůj svět sami pro sebe. Byly to tvůrčí jízdy. Psali jsme, malovali, debatovali o filozofii a transcendentálních věcech. Chodili jsme na výstavy a na kultovní filmy do filmového klubu. Většina z nás studovala. Vary byly dvakrát, třikrát do měsíce a stačilo nám to. Dostal jsem se nazpátek na školu a začal zpívat s Vitacitem. A tehdy jsem si píchl nečistou látku od cizího vařiče, zkolaboval a strávil tři dny na ARO. Od té doby jsem se drogy deset let nedotkl, ani na ni nepomyslel.
Nebezpečná spirála
Měl jsem rodinu, kapelu, přátele a vše bylo fajn. Tragédie v podobě rozvodu a ztráty dcery mě vehnaly do slepé uličky. Byl rok 1991 a Praha byla východním Amsterodamem. Drogový boom toto město zcela ovládl. Drogy byly všude. Seděl jsem s kapelou v hospodě a sbalila mě dívka a odvedla si mě do bytu. A v tom bytě byl Sandy, legendární vařič a na stole pervitinu velká hromada. Vykašlal jsem se na dívku a chtěl si dát. Sandy mě vyhnal, že jsem léta čistý a že mi proto nic nedá. Obtěžoval jsem pět dní, až mi řekl, že je mu to jedno, ať si dělám, co chci. Věřil jsem, že si dám jednou a hotovo. Jsem přece zdravý člověk. Jel jsem v jednom kuse tři neděle, shodil jsem pětadvacet kilo a doma mě nepoznali. Bylo to nejhrůznější zjištění mého života a ta zkušenost byla tak strašná, že jsem po sedmi měsících přestal opět ze dne na den. Založil jsem novou rodinu a měl velmi dobrá zaměstnání. Pracoval jsem jako manažer v reklamní agentuře. Prodával německá zdravotní zařízení. S Dodo Doležalem natočil velmi dobře prodávané CD, nic mi nemuselo scházet. Ale narůstal ve mně neklid. Má žena byla o sedmnáct let mladší a mně začínal rodinný stereotyp ubíjet. Toužil jsem po dalším poznávání, po nějakém růstu. Také jsem byl zhnusen společenským děním. Dříve jsme žili ve stínu demagogické ideologie a nyní zotročeni diktátem trhu. Vždyť smyslem života je dnes mít peníze bez práce, sex bez lásky a zábavu bez přemýšlení. Musíme všichni vydělat tolik, abychom si mohli dovolit všechno. Byl jsem na dovolené s rodinou a náhle jsem bez vysvětlení zdrhnul a dal si. Od té doby jsem si dával pravidelně dvakrát měsíčně. Otupěl jsem a chtěl to tu skončit. Byl jsem prázdný a bral se se šibeničním humorem. A pak umřel můj poslední toxický přítel ze starých dob Hynek Wágner, vařič od boha, velmi citlivá duše. Strávili jsme noci nádhernými debatami a já spadl na to pomyslné dno. Opustil jsem rodinu a žil jsem v autě, až přišly dva pokusy o sebevraždu. Poprvé jsem skočil pod přijíždějící metro, ale za sloupem stáli policisté, které jsem neviděl, a chytli mne za nohy a strhli včas nazpátek. V druhém případě jsem stál celou noc na balkóně, zábradlí za zády a chystal se skočit. Přestože jsem byl ateista, pronásledovala mne celou noc myšlenka, co když je možné, že se rodíme znovu a sebevraždu zaplatím hrozným zrozením.
Nástup léčby
Bylo to tak silné, že jsem ráno slezl a jel na Drop in a vzal si od nich seznam léčeben. Vybral jsem si Červený Dvůr a v době, kdy byla Praha pod vodou (ničivé povodně postihly Prahu v roce 2002, pozn. red.), vyrazil. Opět mne vedla přijatá slabost. Jelikož jsem byl čistý, po třech dnech jsem šel z detoxu na barák. Při dotazu pana Čermáka, mého terapeuta, co od nich očekávám, jsem poprosil, ať mě naučí radovat se ze života. Vzniklo mezi námi nádherné pouto, které jsem oddaně následoval. To, že dnes dělám tuto práci je výsledkem jeho ukázky znalosti lidské duše. Pak jsem se zamiloval do MUDr. Trávníčkové, která nás ve volném čase učila jógu a tai-chi. Poprvé jsem při cvičení ucítil svou rozvinutou vnitřní energii. Půjčovala mi knížky manželů Tomášových (významných českých mystiků) a jednou, když jsem se ptal na meditaci, řekla mi, abych si v pokoji sedl a zaposlouchal se do ticha v sobě. Přesto, že jsem byl v té době ještě velmi rozrušený a plný závrati, přišel ten krásný okamžik a já věděl. Od té doby jsem zrál velmi rychle, a tak místo půl roku léčby a roční komunity (což byl původní odhad) jsem po čtyřech měsících odjížděl domů. Kvůli interferonu jsem musel na doléčovací centrum. Díky Bohu. Ten rok bych bez odborné pomoci zřejmě nevydržel. Martin Hulík, můj garant, měl na počátku se mnou problém, neboť jsem řešil hlavně duchovní praxi a on nebyl schopen mě v tom následovat. Pak jsme oba ubrali a tak jsem dostal velmi dobrou školu terapie. Po celou dobu jsem hladově sháněl novou životní cestu. Netušil jsem, co to bude, ale věděl jsem, že to mám blízko.
Nalezení naděje a smyslu vlastního života
A jednou jsem našel knížku, v níž jsem objevil vše, co jsem celý život postrádal. A tak nyní následuji svého mistra Namkhai Norbu a intenzivně praktikuji dzogčchen (esenciální tibetskou nauku). Díky meditačním praxím dosahuji stále větší svobody. Ovšem meditace bez bhodicitty (soucítění) není zplnomocněna. A toto soucítění rozvíjí mé přijetí sebe sama i ostatních a tak to, že nyní pracuji v pomáhající profesi je logickým vyústěním a dává mému životu smysl a mně energii. Vede k probuzenému stavu. Dovolte mi na závěr tuto úvahu. Tak jako toxikoman zabíjí drogou své tělo, tak i lidstvo svou nezřízenou nadspotřebou a bezuzdnou a bezohlednou touhou po přepychu zabíjí planetu, na níž žije. Přeji vám mnoho sil i pokory v boji se závislostí nejen na drogách, ale i na všech hmotných jevech, která významně přispívá k soumraku naší civilizace.
Danne, co bys vzkázal lidem, kteří chtějí ochutnat trávu nebo i něco tvrdšího?
„Odpověď na tuto otázku by vyžadovala prostor na knihu. Vše začíná v míře naší schopnosti prožívání. Geny a výchova nás formují. Zdravý člověk je schopen prožívat fyzickou, psychickou a sociální pohodu. Toho jsou ovšem schopni v dnešní neurotické době jen opravdu silní jedinci, kteří k tomu mají ještě vnitřní důvod. Společnost postavená na výkon, zahlcená obrovským množstvím volně přístupných informací (z nichž drtivá většina je k ničemu) z nás dělá výrobní prostředky a spotřebitele. A proto je větší část lidí na antidepresivech a barbiturátech. Vnitřní napětí vyvolané současným životním stylem je příliš velkou zátěží. A tak musíme i intenzivně relaxovat. Prožitek, který bereme jako odměnu, musí být maximální. A droga je nerychlejší a nejjednodušší prostředek. Mění naše vědomí. Vnímání skutečnosti je neautentické. Nejsme schopni nést odpovědnost. Jsme v „pohodě“, „vyndaní“ apod. Je to danajský dar a platíme za něj velikou cenu. Neexistuje dlouhodobé kontrolované braní. Receptory v našem mozku reagují, mění se práce trankvilizerů a tím pádem i míra soudné sebereflexe. A to platí měrou vrchovatou i o THC. Za pár let budou za fámu o neškodnosti „lehkých“ drog platit miliony lidí tvrdou daň. THC mění naši osobnost, vnímání reality a zplošťuje emoční křivku. Ti lidé se bez špeka za pár dní hroutí v naprosto nepoužitelné, vydrážděné ubožáky. Krátkodobá svoboda, kterou droga v prvních letech přináší je zaplacena svobodou „ducha, který schopen jít životem s plným nasazením a přitom mu v duši září pobavený úsměv nad jevy tohoto světa“.“
Co bys doporučil těm, kteří už do toho spadli nebo se pokouší o léčbu?
Ti, co do toho spadli, již musí projít celý cyklus. Nelze ho natrvalo přerušit. Je to, jako bys chtěl ve dvaceti mít zralost padesátníka. Takže. Nejdříve musí rozpoznat závažnost problému, který droga přináší. Pokud v nich existuje jen malá představa, že by se mohlo nějak přiměřeně občas brát, jsou na začátku a budou brát dál. Ti, co již drogovou devastaci prožili a vědí, že nelze doufat ve vyabstinování jen tak, jdou do léčby. Léčba není o abstinenci, ale přijetí modelu, který bude silnější, než drogová existence. Pokud závislému nedáš něco silnějšího, abstinuje programově a stane se z něho protivný, předrážděný, neuspokojený jedinec, který bude svou tvrdostí otravovat všechny kolem sebe a přitom nebude schopen se ze svého života radovat. A tak rada těm, co jsou v léčbě. Nejste tam na léčebném pobytu. Terapeuti nenesou odpovědnost za váš život. Jste tam pro sebe a svou svobodnou budoucnost. Kdybych znal tu úžasnou svobodu a nekonečnost zkušeností z meditací nikdy bych drogu nezkusil. Vše je věcí priorit. Posaďte se a popřemýšlejte o svých prioritách. A pokud je budete schopni následovat a nést odpovědnost za vše, co děláte, nic není špatně.
Dannovi se v současné době velmi dobře daří, pracuje ve skvělé firmě a v hudební branži, zpívá s Merlinem. Pracuje jako psychoterapeut dobrovolně s drogově závislými v Sananimu a hlavně intenzivně praktikuje dzogchen (tibetskou nauku). Přejme mu, aby se z této dráhy zbytečně nevychýlil.
datum: 14.01.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.