Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Záhadná trojka a poutě

Záhadná trojka a poutě

Je jaro. A s ním nadešla doba prvních jarních poutí. První máme už za sebou – ta byla v Úhercích a příští neděli bude v Plzni u svatého Jiří. Na poutích si lidé mezi jiným rádi kupují pestře zdobená perníková srdcata s nápisem „Z pouti“ nebo dokonce „Z lásky“. Ale ty křiklavé obrázky na nich jsou jenom novější náhražkou plastické výzdoby perníkářského zboží, jaké se dělalo ještě v minulém století. Tenkrát se těsto tlačilo do dřevěných forem s negativní řezbou. A to byla často nádherná věc, náměty nezvyklé a provedení řezby bylo až do nejmenších detailů. Výsledný perník, který se samozřejmě musel sušit – ten už nesměl při pečení kynout – byl sice jednobarevný, ale leckterý kousek byl výtvarným skvostem perníkářského umění. A na starých srdcatech byla často nápadně umístěna číslice tři. Taková krásně vykroužená trojka a s ní velice často i visací zámeček trojúhelníkového tvaru. Copak zámeček, ten byl celkem jasný – to bylo označení stálosti, trvalosti a neměnnosti svazku dvou milujících se srdcí, ale co ta zatracená trojka?

Dost dlouho mně to vrtalo hlavou. A víte, kde byste na to našli odpověď? U pověstné Sibyly, královny ze Sáby. Její „Proroctví“, velmi zajímavé, si můžete přečíst v nedávno vydané knížce brněnského nakladatelství Scholaris.

Já nejsem člověk, který by věřil na jakákoli proroctví a horoskopy a všelijaké řetězové dopisy, které slibují štěstí neb vyhrožují neštěstím, když je dvacetkrát neopíšete a nerozešlete po známých lidech, ty já klidně svěřuji ohni. Vždyť štěstí je takový ošidný a efemérní pojem a nějaká trampota vždycky přijde – řetěz neřetěz, to už je takový rub života, ale v lidové četbě zvláště minulého století byla proroctví, ať už Sibylino nebo proroctví slepého mládence, velice populární a hodně se na ně věřilo. A tak se sluší etnografovi vzít je do úvahy.

A Sibyla, vlastním jménem prý Michalda Kumána, zahrnula do svých proroctví i zajímavou symboliku čísel. A víte, co podle ní byla ta trojka? Číslo velice šťastné. Symbolizuje samé důležité hodnoty. Například tři rozměry: výšku, šířku, délku. Tři vlastnosti božské: vševědoucnost, všemohoucnost a všudypřítomnost. V čase: minulost, přítomnost a budoucnost. V říši kolem nás: nerosty, rostliny, živočichy. Ve vztahu lidí: já, ty, on. Tři ctnosti: víru, naději, lásku. A pozor – ta trojka je prý také číslem dítěte – plodu muže a ženy. A jsme doma, To je tedy ta záhadná trojka na starém perníkovém srdci. Takové darovat asi nebyla jen malá pozornost a pouťový suvenýr, jako to cítíme dneska. Ten dárek z lásky tenkrát asi naznačoval vlastně možnost založení rodiny a nezrušitelného manželského svazku a to byl zase ten zavřený zámeček. Teď už trojka ze srdce vymizela. Ale pozor, mládenci, až budete na pouti nějaké srdce své dívčině kupovat, co kdyby ona čirou náhodou byla četla Sibylino proroctví a její symboliku čísel a nezávazný dárek vzala po nepsaném starém právu jako vážné nabídnutí k sňatku?

Přejato ze vzpomínek dr. Marie Ulčové tak, jak je v knize "Moji milí, drazí" zaznamenala Jaroslava Světlíková.

datum: 15.04.2009 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse