přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
…přicházíte před tabuli, na vaše vystoupení netrpělivě čeká celá třída, učitelka si vás zkoumavě prohlíží. Jste jako pod drobnohledem. Tep se vám zrychluje, ústa vysýchají, tváře červenají, čelo se orosí potem, ruce roztřesou a vše, co jste si pečlivě připravili, se jakoby rázem z vaší hlavy vykouří. Sklízíte posměšky, hloupé poznámky a navíc špatné hodnocení. Zklamání, vztek, lítost, bolest. Za týden máte možnost opravy. Na dotaz učitelky se vymlouváte, že jste to nestihl/a, přestože danému tématu rozumíte více než všichni ostatní. Žádné příště již nebude. Vždy se již budete těmto nepříjemným momentům „úspěšně“ vyhýbat. O několik let později, když máte pronést nějaký proslov před početnou skupinou více či méně známých osob, se cítíte velmi podobně. Ve vzpomínce se vracíte zpět… Již nemáte jen problém promluvit před ostatními na pracovní poradě. Už přicházejí problémy s vyřízením požadavků v bance, na poště, reklamací v obchodě. Ztrácíte zaměstnání, přátele, jste doma samotní se svými pocity úzkosti, strachu a nevíte, co bude dál…
Tak toto nebyl v žádném případě pokus o béčkový horor, ale skutečný příběh mnoha nešťastných lidí, kteří si z malého neúspěchu vytvořili nepříjemné psychické onemocnění, které se jmenuje sociální fobie.
Jak se projevuje sociální fobie?
Lidé trpící sociální fobií cítí ve společnosti jiných lidí nervozitu a napětí. Nejčastěji jde o strach z odmítnutí, kritiky nebo hodnocení. Takový člověk se obává hodnocení, které by se týkalo jeho vzhledu, chování nebo charakteru. Lidé se sociální fobií mají obavy z toho, co si o nich mohou druzí myslet. Vesměs touží udělat dobrý dojem, jsou však přesvědčeni o tom, že udělají dojem nejhorší. Proto se raději vyhýbají situacím, ve kterých se obávají hodnocení nebo odmítnutí od druhých.
Jak je sociální fobie častá, kdy a u koho se objevuje?
Sociální fobií trpí někdy během života odhadem 3-13% populace. Soustavně trpí sociální fobií asi 1-3% lidí. Stydlivost je ještě častější. Kolem 80-90% lidí má někdy v životě období, kdy se nadměrně stydí. Sociální fobie vzniká obvykle kolem puberty, nejčastěji ve věku mezi 14. a 20. rokem, tedy v období vývoje, kdy se často setkáváme se stydlivostí. Běžně mají mladí lidé strach z oslovení člověkem druhého pohlaví, z první schůzky apod. U sociální fobie však v těchto situacích nedojde k adaptaci a snížení studu. Naopak, lidé se sociální fobií se těmto situacím vyhýbají, takže časem se na ně stanou přecitlivělí. Jindy však dochází k znovuobjevení problémů, které již byly někdy v životě překonány. Sociální fobie se objevuje stejně často u mužů jako u žen. Nezáleží na inteligenci, vzdělání, ekonomickém zázemí, zaměstnání.
Citováno dle publikace: Máte nepřiměřený strach ze sociálních situací?
Autoři: MUDr. Ján Praško, CSc., MUDr. Hana Prašková, MUDr. Jiřina Kosová, MUDr. Dagmar Seifertová, CSc.
Existuje naděje?
Sociální fobie a problémy, které s ní souvisejí, lze ovšem velmi úspěšně v dnešní dobře léčit. Naděje tedy existuje a není zrovna malá. Naopak! Kombinací léků, terapie nebo i určitého nácviku lze vyléčit řadu nešťastníků. Stačí se podívat na zkušenosti lidí, kteří se s tímto problémem také potýkali. Na webu sociální fobie.info naleznete mnoho užitečných rad, zkušeností a hlavně podpory, jak se zbavit problémů se stydlivostí, červenáním, strachem z mluvení před více lidmi atd. Určitě zabrouzdejte a případně se i svěřte anonymně na diskuzním fóru výše uvedeného portálu.
Tímto článkem jsme chtěli upozornit na problém, který občas zažívá mnoho z nás. Mnoho lidí se také za tyto potíže stydí. Zbytečně! Jsme lidé a úzkost, doprovázená vegetativními projevy je jakési dědictví z dob prehistorických, kdy nás strach varoval před nebezpečím. Dnes již spíše takové reakce obtěžují, ovšem lze se proti nim obrnit a zvládat je k vlastní spokojenosti a později i ke spokojenosti okolí!
Dříve na seminárkách vyšlo: Zažeňte zkouškový stres a strach jednou pro vždy!
datum: 21.09.2009 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.