přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
V Čechách se právě rodí unikátní mezinárodní dokumentární cyklus o životě lidí jednadvacátého století. Klade si za cíl pomocí fotografie zmapovat životy co nejvíce lidí z celé planety v úseku jednoho týdne. Dokument by měl podat co nejucelenější a nejrozmanitější pohled na moderního člověka, jeho všední i nevšední život a prostředí, ve kterém žije. Week of Life má velký potenciál, ambice a můžete se na něm podílet i vy.
Každý z nás aspoň jednou držel v ruce starou fotografii a nostalgicky se usmál. Právě to je důvodem, proč je schováváme a čas od času je prohlížíme. Je v nich zaklet náš život, naše pocity, události, konkrétní vůně a jedinečná atmosféra. Atmosféra toho, co se stalo jen a jen nám. Nedokážeme sice dvakrát vstoupit do téže řeky, ale můžeme si připomenout, jaké to bylo tehdy a porovnat to s tím, jaké je to dnes, viděno optikou cesty, kterou jsme mezitím v životě urazili.
Zatím jste si tyto vzpomínky prohlíželi v soukromí, ale nyní přichází Adolf Zika s Projektem Week of Life – Život na planetě Zemi očima jejích obyvatel a ptá se vás, jací jste, co děláte, co prožíváte, co vás trápí. Prostě jaký je váš svět. Smyslem celého projektu je vytvořit největší fotografický dokument všech dob o tom, jak se žije ve 21. Století. Jak lidé z různých končin svět vnímají a cítí svůj všední i nevšední život.
Projekt slibuje velkou rozmanitost a jedinečnost. Jeho hodnotou není jen možnost podělit se o svůj život s ostatními a porovnat jak se dnes žije na různých kontinentech. Jde o mnohem víc. Neustálá přítomnost objektivu a nutnost fotit celých sedm dní v týdnu, a po to celý den, leckoho donutí otevřít oči a skutečně se podívat kolem sebe. Nechat své smysly zaplavit novými vjemy tam, kde bylo vše doposud známé a ohrané.
Každý kdo přispěje, po sobě zanechává otisk, který bude pro budoucí generace velice cenný. Nad každou ze zachycených fotoreportáží si někdo na druhé straně zeměkoule může dnes, nebo zítra, uvědomit něco, co třeba změní jeho názor, nebo přístup k životu.
A takto jednoduše vzniká projekt, který určitě přesáhne rámec fotografie a stane se čistokrevným dokumentárním cyklem. Nebude selektivně zachycovat životy těch nejnadanějších a nejzajímavějších jedinců. Bude o nás, „obyčejných“ lidech. Na rozdíl od cyklu „Jak se žije…“, bude tento dokument schopen opravdu pravdivě vypovídat o tom, jaké to 21. století skutečně bylo, je a bude.
Staňte se jeho spoluautory a přidejte svůj týden vedle mého. Já začínám zítra. A vy?
datum: 16.10.2009 | autor: Klára
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.