přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Do pátku 26. 03. 2010 se v Malé sportovní hale na pražském Výstavišti koná již 16. Mezinárodní veletrh studentských firem. Představí se na něm téměř 150 fiktivních firem ze 14 evropských států. Je o unikátní podívanou pro studenty, ale i podnikatele. Navíc tento veletrh patří k jednomu z největších na světě.
Fiktivní firmy zakládají žáci vyšších ročníků středních a vyšších odborných škol. Sami si vybírají předmět podnikání, ředitele firmy, registrují se na fiktivních úřadech, shánějí zboží a kupce. Musí tedy napřed provést všechny úkony stejně, jako by šlo o skutečný podnik. Rozhodují se, jaká bude právní forma firmy a její činnost, žádají o živnostenský list, nebo koncesní listinu, otevírají běžné účty u některé z fiktivních bank, přihlašují se k placení zdravotního pojištění u fiktivní zdravotní pojišťovny a spoustu dalšího.
Rozběhnout fiktivní firmu jim umožňuje Centrum fiktivních firem (CEFIF), které je součástí Národního ústavu odborného vzdělávání. CEFIF totiž pro tyto účely simuluje činnosti živnostenského a finančního úřadu, obchodního rejstříku, zdravotní, sociální a komerční pojišťovny, banky a centrálního dodavatele, který dodává firmám zboží za výhodnou cenu. Prostě vše, co je kolem založení a běhu firmy třeba.
Mezi fiktivními firmami zatím figurují banky, pojišťovny, cestovní kanceláře, půjčovny a prodejny aut, pohostinství, knihkupectví, reklamní agentury, ale objeví se i ne příliš obvyklé společnosti jako je prodejce zbraní, letiště, nemocnice či pohřební služba. Žáci si pro ně vymýšlejí mnohdy velmi vtipné názvy.
Největší část fiktivních firem sice působí na obchodních akademiích, ale tato moderní forma výuky si už našla své místo i na středních školách s jiným zaměřením a také na některých vyšších odborných školách. Má tu výhodu, že práce ve fiktivní firmě žáky obvykle velmi baví a jsou mnohem lépe motivovaní naučit se i nezáživnou, ale nutnou administrativu.
Pořadatelem veletrhu je Obchodní akademie Heroldovy sady v Praze 10 se svou fiktivní firmou Antre, s.r.o., Národní ústav odborného vzdělávání akci finančně podporuje.
zdroj: Novinky.cz
datum: 25.03.2010 | autor: Klára
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.