Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Free-movers aneb jak vycestovat na vlastní pěst

Free-movers aneb jak vycestovat na vlastní pěst

V předcházejících úvodnících jsme se vás všemožně snažili zlákat k vycestování za novými studijními zkušenostmi za hranice naší vlasti. A v této snaze hodláme pokračovat i tímto článkem.

Drtivá většina studentů pohodlně využívá kompletního servisu, který nabízí Lifelong Learning Program – Erasmus. Patříte-li mezi náročnější studenty, pak si svůj zahraniční studijní pobyt můžete naplánovat úplně sami. Vysokoškoláci, kteří vycestují „na vlastní pěst“, bývají označováni za tzv. free-movers. Mají výhodu v tom, že si mohou zvolit jakoukoliv univerzitu – i tu, se kterou neuzavřela jejich domovská škola dohodu, stanovují si délku pobytu podle vlastní potřeby, případně si mohou domluvit individuální studijní plán. Toto je ovšem vykoupeno poměrně náročnou časovou přípravou (až 1,5 roku). I vyřizování veškeré administrativy spojené s pobytem leží na bedrech studenta.

Jak tedy začít? Ujasněte si, co si od studia v zahraničí slibujete, jak dlouho tam hodláte zůstat. Začněte proto s dostatečným předstihem plánovat, zjišťovat potřebné informace z různých zdrojů, které se týkají studijní agendy, bydlení a života v dané zemi. Určitě se vyplatí zajít na přednášku poradenského centra vaší univerzity, na které se občas vyskytne bývalý free-mover, a vy ho tak můžete vyzpovídat. Oslovte vysněnou školu, připravte se ale na to, že komunikace se studijním oddělením nebo s konkrétní katedrou může být problematická. Nenechte se případným mlčením odradit! Pro jistotu ale mějte v záloze i jinou školu. Jako free-mover můžete v zahraničí absolvovat buď celý studijní program, nebo jeho část (1 - 2 semestry). Pokud zpracováváte diplomovou nebo dizertační práci, můžete požádat o individuální studium, při kterém budete samostatně pracovat a konkrétní problémy konzultovat s tamějšími odborníky. Zašlete tedy poštou dokumenty, které si hostitelská instituce vyžádá. Nejčastěji se jedná o životopis, reference vašeho učitele, motivační dopis, ve kterém se můžete rozepsat o vašich studijních záměrech.

Pokud na vaši žádost zahraniční univerzita kladně zareaguje, vyžádejte si akceptační dopis, který musíte předkládat některé z nadací, budete-li se ucházet o její stipendium. Dalšími dokumenty, které mohou být po vás vyžadovány – zahraniční univerzitou nebo nadací - mohou být jazykové certifikáty, výpis známek absolvovaných předmětů spolu se sylaby těchto předmětů, kopie osobních dokladů, odhadovaný rozpočet nákladů. Vždy ovšem záleží na požadavcích konkrétní instituce. Na stipendia neexistuje právní nárok, stipendijní organizace si samy určují pravidla při výběru stipendistů a samy rozhodují, komu finance přidělí. Stipendia mnohdy nelze vzájemně kombinovat.

V závěru úvodníku z 25. listopadu jsme vám představili nejvýznamnější fondy a nadace, které podporují studentskou mobilitu. Níže uvádíme další, které stojí za oslovení:

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
http://www.vize.cz

Hlávkova nadace
http://www.hlavkovanadace.cz

Nadace Sophia
http://www.nadacesophia.cz

Freemovers MŠMT
http://www.msmt.cz

Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových
http://www.nadacnifondklausovych.cz

Nadace Český hudební fond
http://www.nchf.cz

Nadace Český literární fond
http://www.nclf.cz

Pokud se vám úspěšně podaří získat i stipendium, pak již nebrání nic v hledání ubytování, vyřizování pojištění, cestovních záležitostí a balení kufrů. Po návratu ze zahraničí shrňte své zkušenosti a zážitky do závěrečné zprávy, ke které připojte doklad o studijních výsledcích a nejrůznější účtenky.

A jedna důležitá poznámka na závěr. Obrňte se trpělivostí a ničeho se nebojte! Univerzity a jejich učitelé jsou tu především pro Vás. Pokud si půjdete za svým cílem, který nepřevyšuje vaše reálné možnosti a schopnosti, pak ho určitě dosáhnete! Na cestě za ním vám přejeme hodně štěstí!

Pro doplnění uvádíme seznam poradenských center některých českých univerzit, jejichž pracovníci vám ochotně poradí:

Informačně – poradenské centrum Univerzity Karlovy v Praze
Celetná 13, Praha 1
Web: http://www.cuni.cz/UK-598.html
Vřele doporučujeme k pročtení brožuru pro free-movers:
http://www.cuni.cz/UK-1467-version1-freemovers.doc

Centrum zahraničních studií Masarykovy univerzity
Komenského nám. 2, Brno
web: http://czs.muni.cz

Centrum informačních a poradenských služeb ČVUT
Bechyňova 3, Praha
Web: http://www.cvut.cz/cs/pc

Rozvojové a poradenské centrum VŠE
W. Churchilla 4, Praha
Web: http://rpc.vse.cz

Poradenské centrum UHK
Hradecká 1227/4, Hradec Králové
Web: http://pdf.uhk.cz/poradenskecentrum/kontakt.html

Informační a poradenské centrum Západočeské univerzity v Plzni
Jungmannova 3, Plzeň
Web: http://www.ipc.zcu.cz

Univerzitní poradenské centrum Univerzity J. E. Purkyně
Hoření 13, Ústí nad Labem
Web: ttp://upc.ujep.cz

Informační a poradenské služby Univerzity Palackého Olomouc
Křížkovského 8, Olomouc
Web: http://www.upol.cz/skupiny/studenti/poradenstvi/poradenstvi-pdf

datum: 15.12.2007 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse