Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Středoevropská intelektuální elito, spoj se!

Středoevropská intelektuální elito, spoj se!

Jste ve druhém ročníku vysoké školy a patříte mezi excelentní studenty (nebo si to o sobě alespoň myslíte)? Zkuste se do konce ledna přihlásit do stipendijního programu GE Foundation Scholar-Leaders a zjistíte, jak na tom jste! Na skutečnosti, že si společnost GE hodlá vychovávat vedoucí pracovníky, můžete jen získat.

Prosinec loňského roku znamenal pro české země zahájení již 4. ročníku tohoto programu, který ocení vynikající české studenty a připraví je na mezinárodně orientované kariéry v České republice. Za projektem nestojí nikdo jiný a menší než General Electric (GE, konkrétně Nadace GE) a budapešťská nezisková vzdělávací instituce Institut mezinárodního vzdělávání (IIE), který se upíná k jedinému cíli: ve svém hledáčku zaměřuje nejlepší odborníky a manažery a poskytuje jim odpovídající podporu. Ředitel evropské kanceláře IIE Daniel Roberts k tomu dodává: „Kromě podpory jednotlivých studentů v České republice a dalších zemích program GE Foundation Scholar-Leaders také podporuje utváření středoevropské sítě mladých intelektuálů, což je věc, která má klíčový význam pro další rozvoj a integraci regionu.“ Nadace GE si vzala za své myšlenku, že kvalitní vzdělání otevírá příležitost pro celý život. A tuto tezi se snaží uplatnit například na projektu GE Foundation Scholar-Leaders.

Jde o vůbec první univerzitní stipendium svého druhu ve střední Evropě. Vše se v roce 2002 rozběhlo v Maďarsku. O rok později následovalo Polsko, pak ČR a v roce 2006 se do této aktivity zapojilo také Rumunsko.

Na české „stipendijní“ akci je zainteresováno 5 vysokých škol - Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Masarykova univerzita v Brně a Technická univerzita v Ostravě. Musí přitom jít o obory ekonomiky, managementu, inženýrství a technologie, a to jen v tom případě, pokud je toto studium prvním vysokoškolským studiem.

Co musíte pro získání stipendia udělat? Podat žádost do 31. ledna 2008, a to do evropské kanceláře Institutu mezinárodního vzdělávání. K žádosti nesmíte zapomenout přiložit vyplněnou přihlášku, esej o rozsahu 1 000 slov, 2 doporučující dopisy (alespoň jeden od pedagoga), životopis, opis studijních výsledků dosažených v prvním roce studia s anglickým překladem (úředně ověřený překlad není nutný). Ze všech zúčastněných vybere odborná porota 15 nejschopnějších, kteří kromě své nadprůměrnosti ve školních lavicích projeví také aktivitu mimoškolní – stáže, zapojení do dobrovolnických organizacích, účast na studentských projektech apod.

Jistě Vás zajímá, jaká je výše poskytnutého stipendia. Oněch 15 vybraných může disponovat po dobu 3 let (tedy do ukončení vysokoškolského studia) částkou 1 000 eur. Kromě finančního „přilepšení“ se budou zcela určitě hodit zkušenosti z dobrovolnictví, mezinárodního letního semináře v Budapešti zaměřeného na manažerské dovednosti (spolu s jinými studenty ze středoevropských zemí) či „stínování“ manažera společnosti GE. V rámci České republice využívá výhod spojených s udělenými stipendii 45 studentů. Třeba i Vy budete mezi těmi šťastlivci, kterým bude slavnostně předáno na rezidenci velvyslance USA.

Pokud jsme aspoň trošku popíchli Vaše sebevědomí, nebojte se a nahlédněte do stránek http://www.iie.eu či http://www.edu.cz

Štěstí totiž přeje připraveným!

datum: 18.01.2008 | autor: Petra Trombalová

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse