přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Pro vaši lepší představu o eTwinngovém projektu jsme pro vás vybrali 2 nejlépe hodnocené projekty. Jako první vám představujeme mezinárodní partnerskou spolupráci brněnské Obchodní akademie v Pionýrské ulici. Ta koordinuje projekt „Businessmen through Europe for three months“ určený pro studenty ekonomicky zaměřených středních škol. Jeho cílem je procvičování odborných znalostí a dovedností v cizojazyčné obchodní korespondenci. Studenti prostřednictvím elektronické pošty řeší simulované obchodní situace.
Požádali jsme koordinátorku projektu paní Ing. Elenu Tomanovou z OA Pionýrská v Brně o krátké shrnutí vývoje této spolupráce: „Tento projekt vznikal dlouho. Jeho potřeba pramenila z toho, že chyběl způsob, jak obchodní korespondenci vyučovat zajímavě, jinak než ve škole a jak ji přiblížit skutečnému životu. A tak pedagogové dostali nápad najít partnera či partnery, se kterými by si studenti mohli dopisovat jako se skutečnými obchodními partnery, a protože jde o cizojazyčnou komunikaci, byli potřeba partneři ze zahraničí. V tomto pomohl i portál etwinning.net, kde lze partnery hledat. Takto se našimi partnery staly střední školy v Itálii a ve Slovinsku.“
Mohla byste říci, jak tato fiktivní obchodní korespondence probíhá?
„Studenti jednotlivě nebo ve dvojicích vytvoří firmy, které spolupracují se svou partnerskou firmou na ostatních školách. Každý tým založí exportní a importní firmu, a funguje tudíž jako dodavatel a zároveň zákazník. Naši studenti vyvážejí do Itálie a dovážejí ze Slovinska. Jako dodavatelé připraví reklamní leták pro své zboží a pošlou ho italským partnerům. Jako zákazníci obdrží leták od slovinských partnerů a reagují na něj formou poptávky a dále pokračují nabídkou, katalogem, objednávkou, ke které přiloží fiktivní fakturu, píší i stížnost a odpověď na ni. Projekt probíhá oboustranně, tj. oba partneři jsou zároveň prodejci svého produktu a nakupující produktu svého obchodního partnera.“
Poznali se zúčastnění studenti se svými kolegy i „na živo“?
„Vloni škola získala grant z programu Socrates. Ten umožnil uskutečnit kromě samotné e-mailové komunikace i druhou důležitou část, a to výměnu studentů a kantorů, aby se navzájem lépe poznali. Partneři z Itálie a Slovinska přijeli na začátku dubna do Brna a zúčastnili se pětidenního programu. Společně diskutovali o metodách výuky obchodní korespondence a zahraniční kolegové se zúčastnili výuky na české škole, dále navštívili Obchodní akademii pro tělesně postižené studenty a pracovali s nimi na společném projektu, navštívili zajímavá místa v okolí Brna a samozřejmě hodnotili a plánovali další společnou projektovou práci.“
Jaká ocenění získal váš projekt?
Letos jsme náš projekt přihlásili do několika soutěží a sklidili několik úspěchů. Dostali jsme cenu Label, kterou vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s agenturou Socrates pro inovativní jazykové projekty a také první cenu v národní soutěži programu etwinning. Obě ceny využijeme pro další mobilitu, pojedeme navštívit naše partnery v italském Thiene.
Závěrem nás zajímá, jak vy a vaši studenti hodnotíte tuto spolupráci?
„Studenti se tímto zajímavým způsobem nejen hodně naučí, ale získají i nové přátele, uvidí cizí země a mají pocit, že dobrá práce je dobře oceněna. Všichni si celý projekt a hlavně setkání chválili a shodli se na tom, že kromě práce si užili hodně společných příjemných chvil, zdokonalili se v angličtině a našli si nové přátele. A hlavně se již těší na pokračující spolupráci se svými zahraničními partnery.“
Děkujeme paní Tomanové za poskytnuté informace a do dalších projektů přejeme mnoho úspěchů!
datum: 06.02.2008 | autor: Karel Švanda
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.