přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Kdo by neznal píseň od slavné dvojice V&W, jejíž název jsme použili v titulku? Víte ale, co se skrývá za výrobou různobarevných látek na šaty? Tak nejen na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.
Fakulta se představuje…
V Pardubicích se chemie vyučuje na akademické půdě od počátku padesátých let minulého století. Ovšem dynamicky se tato instituce rozvíjí až v posledních patnácti letech, během kterých se z jednofakultní vysoké školy stala univerzita se současnými sedmi fakultami.
Fakulta chemicko-technologická (FChT) je především moderní vzdělávací a výzkumnou institucí, podle zveřejněného žebříčku Rady pro výzkum a vývoj obsadila v roce 2006 FChT 9. místo z celkových 954 hodnocených institucí. Příznivé také je, že mezinárodní akreditační komise FEANI konstatovala, že úroveň této školy odpovídá evropským standardům. Díky tomu mohou absolventi (inženýři) po dvou letech praxe v oboru získat titul Eur-Ing., který platí v zemích EU. Do vědecké činnosti se zapojují také studenti, zejména doktorandi. Ti tvořili například v roce 2006 úctyhodných 15 % z celkového počtu 1 546 studentů. Dobrým směrem se ubírá též zahraniční spolupráce. Uchazeči o studium si mohou vybrat z 9 bakalářských programů: chemie a technická chemie, chemie a technologie potravin, chemické a procesní inženýrství, polygrafie, speciální chemicko-biologické obory a nově akreditované obory anorganické a polymerní materiály, ekologie a ochrana životního prostředí, farmakochemie a medicinální obory, povrchová ochrana stavebních a konstrukčních materiálů. A podle zájmu v navazujícím magisterském studiu mohou studovat v 6 programech a specializovat se v některém z 20 oborů. Studijní programy se zaměřují na: chemii, chemii a technologii materiálů, chemické a procesní inženýrství, chemii a technologii potravin, polygrafii, speciální chemicko-biologické obory. Je třeba dodat, že je možné pokračovat i ve studiu v doktorských studijních programech. Do bakalářského studia lze podávat přihlášky do konce března a ve většině oborů se neskládají přijímací zkoušky. Podle slov proděkana prof. Wágnera se fakulta snaží dát šanci většině zájemců o vysokoškolské studium: „Znalosti uchazečů mohou být rozdílné, proto pro ně pořádáme přípravné a vyrovnávací kurzy před a v průběhu studia. Hlásí se k nám studenti jak ze středních průmyslových škol, tak z gymnázií i jiných středních odborných škol. Odhadem asi čtvrtina studentů nezvládne požadavky školy v prvním roce, zbývající část studentů úspěšně dostuduje. Největším kamenem úrazu bývá tradičně matematika, fyzika.“ Případní zájemci o studium se mohou těšit, že začnou studovat již v nových prostorách fakulty chemicko-technologické, která se dokončuje v areálu univerzitního kampusu.
Rozhovor s textilními chemiky
Z mnoha neméně významných kateder FCHT jsme se rozhodli vám blíže představit Oddělení vláknitých materiálů a textilní chemie Ústavu polymerních materiálů. V příjemné atmosféře jsem si povídal s pány Ing. Vladimírem Kočvarou ze Spolku textilních chemiků a koloristů, doc. Ladislavem Burgertem – akademickým pracovníkem FChT z oddělení textilní chemie a dr. Františkem Janákem, bývalým zaměstnancem a.s. Synthesia Pardubice. Z dlouhého rozhovoru jsme pro vás vybrali následující nejzajímavější pasáže.
Mohl byste krátce charakterizovat historii tohoto oboru?
Ing. Kočvara: „Tento obor má nejen u nás velmi dlouhou tradici. Existují archeologické nálezy o tom, že lidé odpradávna využívali len, bavlnu, vlnu, kterou se naučili zpracovávat, později i barvit. U nás se např. koncem 18. st. pětina obyvatelstva živila lnářskou výrobou a plátenictvím.“
Od kdy bylo možné studovat textilní chemii na univerzitě?
Doc. Burgert: „Výuka se u nás začala rozvíjet již se založením Královského českého stavovského technického učiliště v Praze v roce 1806, předchůdce dnešní ČVUT. S rozvojem chemického průmyslu v polovině minulého století v Pardubicích došlo k přesunu oboru na nově vznikající Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích – nynější Univerzitu Pardubice – Fakultu chemicko-technologickou. V současné době se textilní chemie studuje jako navazující magisterské studium.“
Jaké jsou perspektivy tohoto oboru?
Dr. Janák: „V posledních letech dochází k určité transformaci. Původní přírodní materiály nahrazují syntetická vlákna. To přináší negativní ekonomické dopady na tradiční průmyslové oblasti v ČR. Na druhou stranu vývoj a výroba textilií se přizpůsobuje požadavkům trhu a celkově se modernizuje. Nově se například vyvíjejí pro sportovce speciální tkaniny a pleteniny, jejichž vlákna zachytávají a odvádí pot na povrch dresu. To zaručuje příjemné pohodlí. Poměrně nové a rychle se rozvíjející obory jsou výroba technických a zdravotních textilií a výroba textilií pro automobilový průmysl.“
Nacházejí vaši absolventi dobré uplatnění?
Dr. Janák: „V současné době je celosvětově velký nedostatek kvalifikovaných odborníků, proto se absolventi uplatňují většinou velmi dobře i v příbuzných oborech chemie a bývají dobře finančně ohodnoceni.“
Doc. Burgert: „Dobří studenti mohou pokračovat v doktorském studiu a věnovat se výzkumu v oblasti polymerních materiálů.“
Jaké studijní podmínky nabízí váš ústav?
Ing. Kočvara: „Studenti se mohou zapojit do řešení grantových a výzkumných projektů. Stát se členy Spolku textilních chemiků a koloristů. Díky tomu získají cenné kontakty s předními odborníky z vývoje a praxe už během studia.“
Doc. Burgert: „Naše fakulta podporuje studentskou mobilitu, každoročně vyráží několik našich studentů do zahraničí. A naopak k nám přijíždějí studenti z Portugalska, Brazílie, Mongolska atd.“
Jaká je studijní úspěšnost na FCHT?
Doc. Burgert: „Většina studentů, kteří úspěšně absolvovali všeobecné bakalářské studium na naší fakultě, bez problémů dostuduje.“
Všichni tři oslovení pánové se shodli na tom, že studium chemie je sice náročné, na druhou stranu studenti mají kvalitní podmínky a zázemí oproti předcházejícím generacím. Bez problémů se uplatní i mimo obor a v neposlední řadě se mohou těšit také ze společenské prestiže.
Pokud vás článek oslovil a chcete-li se dozvědět více informací, kontaktujte přímo školu:
Fakulta chemicko-technologická
nám. Čs. legií 565
532 10 Pardubice
tel.: 466037277, 466 037 294
fax:466 037 068
web: http://www.upce.cz/fakulty/fcht
datum: 20.02.2008 | autor: Seminárky.cz
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.