přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Jaro je tu a s ním i znovuprobuzení přírody. Ač je to možná překvapivé, Washington je velmi zelené město se spoustou travnatých ploch a malých parků. Důležitější však je, že již více než 90 let se zde ve Washingtonu koná na přelomu března a dubna Festival třešňových květů neboli National Cherry Blossom Festival. (Obr. 1 – Poblíž Washingtonova památníku)
Základem byl dar více než 3 500 třešňových stromů od starosty japonského Tokya v roce 1912 městu Washingtonu. Většina stromů byla vysázena okolo tzv. Tidal Basim (Přílivová nádrž), která je největší volní plochou ve městě a je ohraničena několika památníky (Lincolnův památník, Jeffersonův památník nebo památník F. D. Roosevelta). Zpočátku nebylo konání festivalu pravidelné, to se změnilo až roku 1947. Další změnou bylo, že se trvání festivalu protáhlo alespoň na dva týdny. (http://www.nationalcherryblossomfestival.org)
Letošní festival, v pořadí 48. ročník, probíhal od 27. března a oficiálně končil 13. dubna. Program festivalu je nabitý ukázkami japonské kultury a kuchyně nebo je možno zúčastnit se třeba i jízdy na kole. Není v lidských silách navštívit všechno, protože zapojeny jsou různé instituce, muzea a nadace.
První den festivalu jsem s několika kamarády navštívila epicentrum dění – The National Mall (viz Fotoprocházka po Washingtonu, 21. 3. 2008) a Tidal Basin. Na prostranství mezi památníky se hrál fotbal, pouštěli se draci (Obr. 2 a 3 – Draci, draci a draci…všech tvarů velikostí a barev). Nabízela se i možnost si draka koupit nebo vyrobit. Co se návštěvnosti týče, tak si můžete představit Václavské náměstí během turistické špičky v létě, prostor vynásobit tak třemi a počet lidí aspoň pěti. Postupně se nám podařilo projít až k Tidal Basin a pohled, který se naskytl, byl neuvěřitelný. (Obr. 4 a 5 – Stromy, kam se podíváš) Třešňové stromy, kam oko dohlédne, jejich omamující vůně nás provázela na každém kroku, stejně tak davy lidí, přes které se jen těžko procházelo.
Posléze jsme se vydali na zahajovací ceremoniál, jehož součástí byla hudební vystoupení – školní kapela, gospelový sbor nebo vystoupení japonských umělců s tradičními nástroji (Video 1 – http://www.youtube.com/watch?v=SDR4OQnn-6g). Mezi hosty zahajovacího ceremoniálu patřil třeba japonský velvyslanec Jeho Excelence Ryozo Kato nebo Miss Universe japonského původu Ryio Mori.
O týden později jsem se vydala na ohňostroj. Tahle akce mě trochu zklamala, protože nebylo pořádně vyznačeno, kde se ohňostroj koná, a spolu s velkým množstvím dalších lidí jsem přišla o začátek a pak se samozřejmě nedostala moc blízko. Nehledě k tomu, že se ohňostroj konal poněkud stranou od všech stěžejních bodů, takže byl hodně zakrytý právě i kvetoucími stromy. Na druhou stranu to byla velmi příjemná procházka vlažným večerem, kterou bych jinak sama nikdy nepodnikla. (Obr. 6 – ta skvrna nalevo je ohňostroj, napravo Jeffersonův památník)
Festival se pomalu chýlí ke svému konci a jak zde v USA bývá tradicí při každé vhodné příležitostí, 12. dubna procházel městem průvod. Pro tuto příležitost byli součástí průvodu správci parku, kteří se starají o místní zeleň, armáda, slavné osobnosti americké současné kultury (např. herci, televizní moderátoři nebo Miss America 2008). Dále pak bylo možno spatřit obrovské nafukovací postavy kreslených seriálů (Obr. 7 – Tom, Stavitel a Obr. 8 – Garfield)
nebo spoustu středoškolských kapel doprovázených mažoretkami, 600členný sbor Mladých zpěváků, Stepařská asociace, klauni nebo alegorické vozy. (Obr. 9 – Miss America 2008, Obr. 10 – Policie na motorkách, Obr. 11 – Obyvatelé Sesame Street)
Aby byl obrázek kompletní, tak jen na ukázku videa dvou kapel (Video 2 – Bridge Men Band - http://www.youtube.com/watch?v=LUQNow25m3w
Video 3 – Virginia Tech University Band - http://www.youtube.com/watch?v=TAC-eqAID10)
Poslední fotka zachycuje část Pennyslvania Avenue směrem ke Kapitolu, která byla uzavřena běžné dopravě a změnila se na tržiště s japonskými výrobky, jídlem a informacemi o této zemi. (Obr. 12 – „Japonská“ třída na jeden den).
Na závěr mohu jen říct, že nejen kvůli tomuto festivalu pro mě bude jaro 2008 jedno z nejnezapomenutelnějších díky vůním a jasným barvám, které příroda do města zanesla…
datum: 22.04.2008 | autor: Míša Blažková
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.