Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Národní kulturní památky hlásí stav + 29

Národní kulturní památky hlásí stav + 29

Tak jsme zase bohatší o necelou třicítku národních památek. Na samém konci dubna je vyhlásila vláda naší republiky. Zařadily se tak do škály 230 hradů, zámků a klášterů, které se mohou honosit titulem TOP. 29 objektů bylo „spravedlivě“ rozmístěno v rámci celé naší země. V každém kraji (kromě Prahy, která se může pyšnit již mnoha zástupci – konkrétně 42) se seznam rozrostl alespoň o jednu národní kulturní památku (NKP).

Přečtěte si, jaké skvosty dostaly nově nálepku „národněkulturní“.
Středočeský kraj ve tvrdé konkurenci obhájil 3 své kandidáty – jednoho z nejlépe dochovaných hradů v Čechách hrad Český Šternberk, významný stavitelský počin 12. století Kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory a pozdě románský Kostel sv. Mikuláše ve Vinci.

Jihočeský kraj vsadil na vodní mlýn v Hodslavicích, zámek Orlík a klášter premonstrátů v Milevsku, který se řadí mezi nejvýznačnější stavby konce 12. století u nás.

Vládu okouzlil také tzv. lidový klasicismus v podání selského dvora v Plzni-Bolevci a pozdní baroko, jehož představitelem kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích beze všeho sporu je.

Karlovarský kraj prorazil s prvním halovým trojlodím v Čechách, a to v klášteře premonstrátu v Teplé. Kromě něj se bude pojem kulturní památka skloňovat v souvislosti se středověkým dolem Jeroným v Čisté a rudnou věží smrti v Ostrově nad Ohří, která se stala smutným dokladem perzekuce politických vězňů spolu s připomínkou všech těch, kteří zemřeli na následky ozáření a vyčerpání.

Také Ústecký kraj se rozmnožil co do počtu národních památek. Zásluhu na tom má Kostel sv. Floriána v Krásném Březně, a to především díky jeho výtvarné stránce.

Liberecký kraj obhájil dva zástupce. Kostel sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí a hrad Grabštejn.

Hrad Kost, Humprecht (lovecký zámeček z roku 1667), nejstarší autenticky dochovaný dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově a zámek v Novém Městě nad Metují. Jejich společným jmenovatelem není nikdo jiný než Královéhradecký kraj, který se stal vítězem v počtu nově získaných NKP.

Barokní komplex radnice v Poličce se dvěma kašnami, morovým sloupem a sochou sv. Jana Nepomuckého umístěnými na náměstí – ano, to je zvítězivší za Pardubický kraj.

Jihomoravský kraj se může těšit z úspěšně kandidujícího zámku ve Slavkově u Brna a poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách. Kromě nich se mezi NKP zařadilo také archeologické naleziště v Dolních Věstonicích, a to včetně nejvýznamnějších nálezů z období kultury lovců mamutů.

Jediným zástupcem na moravskoslezském území je Lískova vila v Ostravě, kterou vyprojektovali bratři Čestmír a Lubomír Šlapetovi a která skvěle zastupuje severomoravský funkcionalismus.

V Olomouckém kraji se můžete zajet podívat na nové kulturní památky – Národní dům v Prostějově a vodní elektrárnu v Třeštině s turbínou z 30. let minulého století.

Na Vysočině určitě zavítejte do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné a raně gotického kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě.

A konečně Zlínský kraj. Zde se pocta dostala poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě a evangelickému kostelu ve Velké Lhotě s charakteristickými znaky chudých roubených kostelů 18. století.

Pokud vám naše letem světem informace nestačily, není nic jednoduššího, než kliknout třeba zde: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=603698

datum: 04.05.2008 | autor: Petra Trombalová

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse