Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Dějiny Pardubic a městský znak

Dějiny Pardubic a městský znak

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje historii tohoto významného českého města a osobnosti s ním spojené: Půta z Hronovic, Arnošt, první pražský arcibiskup, Hanuš z Milheimu, Diviš Bořek, Vilém z Pernštejna, Leopold I. a další. Opominuta není ani cukrovarnická horečka, výstavba železnice, válečná a meziválečná léta. V závěru je uveden městský znak a jeho symbolika.

Obsah

1.
Úvod
2.Dějiny města
3.
Městský znak

Úryvek

"Pernštejnové patřili v 15. a 16. století mezi nejbohatší šlechtu Českého království a byli ověnčeni vysokými tituly, jako např. nejvyšší hofmistr Království českého aj. Pardubické panství se rozkládalo na cestě mezi Prahou a dalšími statky na Moravě. Jeho poloha byla jedním z důvodů, proč se Vilém o Pardubice zajímal. Během svého života připojil k městu okolní městečka a vesnice, takže v době jeho smrti roku 1521 se pardubické panství zdvojnásobilo. Stalo se hospodářsky prosperujícím celkem, jehož hlavním odvětvím bylo rybníkářství. Na konci pernštejnské éry se zde nacházelo přibližně 230 rybníků. Nehynoucí zásluhu získal Vilém vybudováním rodového sídla v Pardubicích, které mělo na svou dobu jedinečný fortifikační systém. V prvních letech 16. století se z Pardubic stalo skutečné město, a to i přes velký požár v roce 1507. Město pak obnovil stavitel mistr Paul. V roce 1507 rozdělil Vilém majetek mezi své syny Jana a Vojtěcha, po jeho smrti se stal novým majitelem Pardubic starší Vojtěch. Také on pokračoval ve stejné politice jako jeho otec. Pardubice získaly právo várečné, hrdelní aj. Roku 1534 Vojtěch umírá a panství se ujímá mladší syn Viléma Jan. V roce 1538 postihl Pardubice další ničivý požár, při němž shořela většina měšťanských domů i Zelená brána. Město znovu vystavěl mistr Jiřík z Olomouce (tentokráte kamenné – podoba historického jádra je prakticky totožná se současným stavem). Jan (označovaný též někdy přídomkem “bohatý”) se na sklonku svého života zadlužil a svým dědicům – Jaroslavovi, Vratislavovi a Vojtěchovi – zanechal panství značně zadlužené. Po jeho smrti v roce 1548 převzal panství jeho syn Jaroslav, jenž trávil většinu času službou na dvoře krále Ferdinanda I. Jako královský komoří. Na řešení problémů na zdejším panství se mu nedostávalo času, proto ustanovil správcem všech rodových statků svého bratra Vojtěcha. Jaroslav byl nakonec nucen v roce 1558 vyjednávat o prodeji Pardubic s králem Ferdinandem I., který chtěl získat město pro svého syna Maxmiliána. Jaroslav tedy prodal Pardubice za 400 000 kop grošů míšeňských. Jeho smrt ve stejný rok (1560), kdy město prodal, je téměř symbolická, neboť tím zde končí jedno z nejvýznamnějších období pardubické historie.
Pardubice se od roku 1560 staly komorním městem Habsburků. Za války třicetileté sloužily Pardubice jako hlavní císařská pevnost východních Čech a město se stalo dočasným domovem saského vojska knížete Jana Jindřicha, městem procházely pluky Poláků, Chorvatů, Francouzů aj. Roku 1639 obléhal Pardubice švédský generál Johann Banér, ale město se ubránilo. Nebylo dobyto ani o čtyři roky později vojevůdcem Lennartem Torstensonem, bylo však značně poškozeno. Při druhém Torstensonově útoku Pardubice vyhořely, stejně tak i Kunětická Hora.Obyvatel přežilo 300 z více než desetinásobného počtu.
Město se začalo probouzet k novému až za vlády Leopolda I., který je osobně navštívil v roce 1680. Podepsal zde známý patent, který znamenal úlevu z roboty. Na počátku vlády Marie Terezie, na samém prahu válek s pruským králem Friedrichem II., roku 1741 Pardubice obsadil pruský generál Kalkstein. O tři roky později se ve městě znovu usadila pruská posádka a zcela jej vydrancovala. Osvícenský absolutismus se za Marie Terezie a Josefa II. "

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 45 Kč

    Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

    Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
    2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
    3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
    4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
    5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky Vodafone:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
    3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
    4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
    5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
    6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
    7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky T-mobile:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
    3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
    4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
    5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
    6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
    7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
    8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
  2. Platit kartou 38 Kč

    Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

    Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

  3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
    Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
    JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
    Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
  4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
    Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
    Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1067
    - na telefonní číslo: 8877
    Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
    SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
    Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
    Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse