Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Dějiny fotografie

Dějiny fotografie


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá podstatou fotografie. Uvádí jména vynálezců, kteří fotografii postupně zlepšovali. Zmiňuje prvotní názory, i postoje malířů k fotografii.

Obsah

1.
Co je to fotografie
2.
Předchůdci fotografie
3.
První fotografie
4.
Reakce malířů
5.
Dnešní využití fotografie

Úryvek

"PRVNÍ FOTOGRAFIE

S opravdu první fotografií přišel roku 1826 Francouz Joseph Niepce. Expozice trvala 8 hodin a obrázek byl matný a tmavý. Tímto okamžikem byl odstartován sled dalších vynálezů, které výraznou měrou přispěli k vyvinutí fotografie, kterou známe dnes. Další Francouz Louis Dagguerre přišel roku 1837 na to, jak získat ostřejší fotografii při expozici trvající jen několik minut. Takto vytvořený snímek se nazývá dauggerrotypie. O dva roky později vynalezl William Fox Talbot fotografický proces, používaný dodnes. Kolem roku 1854 se v Paříži objevovali lepenkové podobenky s názvem cartes-de-visite. Stovky malířů tím přišli o práci, ale rychle se začali přetransformovávat na kolorování těchto tehdy ještě černobílých fotografií. O šest let později pracovalo jen v Paříži přes 30 000 lidí ve fotografickém průmyslu. Roku 1861 se na světě objevila první barevná fotografie. Za svou existenci vděčí britskému fyzikovi Jamesi Maxwellovi. Ten zjistil, že naše oko rozlišuje tři základní barvy. Modrou, zelenou a červenou. Proto také na svou fotografii použil 3 vrstvy emulze reagující každá z nich na jiný druh světla. Tyto vrstvy pak zaznamenávají, kolik každé barvy se nachází v jednotlivých částech snímku. Po vyvolání dostane každá vrstva jinou barvu a spolu tak tvoří barevný snímek. V té době bylo fotografování velmi nákladným koníčkem a směli si dovolit jen ti nejbohatší. Koncem 80. let 19. století se na trh dostal malý přenosný fotoaparát a svitkový film. Jeho vynálezce je Američan George Eastman., který založil společnost Kodak a po ní pojmenoval i svůj fotoaparát. Název Kodak si prý vybral proto, že se mu líbil cvakavý zvuk u písmene K a proto, aby se název jeho společnosti vyslovoval v každém jazyce stejně. Foťák stál 25 dolarů a na jeden svitkový film bylo možno pořídit 100 snímků. Jeho mladší bratr Kodak Brownie slavil už v prvním roce svého prodeje značný úspěch. Prodalo se ho téměř 100 000 kusů. Tím se fotografie stala přístupná pro všechny a George Eastman se stal multimilionářem.

REAKCE MALÍŘŮ

Již od počátku fotografie se jí obávali zejména malíři. Ozývali se pesimistické dohady o tom , že malířství je mrtvé, ale my dnes už víme, že to vůbec není pravda. Sir Edmund Seer nazval fotografování “nepřítelem výtvarného umění”. Postupem času si přece jen našli malíři cestičku, jak by se fotografie dala využít v jejich oboru. Eugéne Delacroix maloval lidskou postavu v mnoha různých polohách a to tak, že si nejprve vyfotografoval a pak se s pomocí štětce realizoval na plátně. O Van Goghovi je známo, že maloval svou matku podle fotografie. William Powell Frith, kronikář, fotografoval skupiny lidí na nádražích, aby je potom mohl v klidu zanést do svých obrazů.

DNEŠNÍ VYUŽITÍ FOTOGRAFIE

V dnešní době se fotografie využívá v mnoha různých odvětvích . Umělci jí doplňují své obrazy. S pomocí fotografie se dá zachytit např. pohyb kulky vystřelené z pistole letící vzduchem rychlostí kolem 1500 km/h, která je jinak lidským okem nezaregistrovatelná. Dalším výdobytkem moderní techniky je tzv. širokoúhlý záběr zvětšující zorné pole objektivu až pětkrát. Na podobném principu pracuje panoramatické kukátko. Další obor vzniklý s fotografií je makrofotografie, neboli fotografování zblízka, zvětšující drobné detaily a velmi malé předměty. S rozvojem počítačů se rozvíjelo elektronické fotografování. To znamená, že obraz je okamžitě převeden do elektronické podoby bez použití jakéhokoli filmu nebo papíru. Bohužel dalšímu rozvíjení tohoto druhu focení brání vysoká pořizovací cena elektronického fotoaparátu. Kdo ví, možná se někdy budeme dívat na dnešní fotoaparáty za sklem vitríny v muzeu a elektronicky fotit dovolenou u moře"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: art_fotox0001.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Dejiny_fotografie.doc (48 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse