přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Kategorie: Politologie
Typ práce: Seminárky/referáty
Škola: nezadáno/škola není v seznamu
Charakteristika: Práce se zabývá teorií koalic, kterou aplikuje na belgické vládní koalice v letech 1981 až 1995. V úvodu je definováno vymezení práce, výzkumná otázka, zpracování literatury a další uvedení do problematiky. První kapitola popisuje teorie koalic v návaznosti na racionalitu aktérů. Druhá kapitola se věnuje belgickým politickým stranám ve sledovaném období a zároveň je řadí na pravo-levou škálu. Třetí kapitola obsahuje volební výsledky a následně aplikaci teorie na vzniklé koalice. Závěrem je zhodnocení schopnosti teorie predikovat vznik koalic a racionality aktérů.
Obsah:
1. Úvod
2. Teorie koalic
3. Politické strany
3.1 Belgické strany ve sledovaném období
4. Volby a koalice v Belgii
4.1 Volební výsledky v Belgii
4.2 Aplikace teorie na vzniklé koalice
5. Závěr
6. Literatura a prameny
Úryvek z práce:
"2.1 Belgické strany ve sledovaném období
Prvním ideologickým uskupením, které rozděluje působnost v odlišných částech země, jsou Sociálně-křesťanské strany. Konkrétně se jedná o Křesťansko-lidovou stranu (CVP) a Křesťansko-sociální stranu (PSC). Sociálně-křesťanské strany patří k jedněm ze tří historických stran, které v Belgii působily. Obě tyto strany patřily k významným aktérům a podílely se na každé vládě ve sledovaném období. Úspěšnější je CVP působící ve Flandrech. Zároveň po celou dobu byl premiérem zástupce ze strany CVP. Obě strany jsou považovány za středové, i když CVP se orientuje více na pravý střed (Říchová 2006: 39).
Druhým významným blokem je liberální blok skládající se z Liberální reformistické strany (PRL) a Strany svobody a pokroku (PVV), která byla nahrazena v roce 1992 novou stranou – Vlámskými liberály a demokraty (VLD). Obě strany si dokázaly ve sledovaném období udržet celkem stabilní podporu. PVV a následně VLD lze zařadit k pravému středu. Strana PRL je oproti PVV více pravicová (Říchová 2006: 41).
Poslední strany vycházející z jedné z historických stran jsou strany socialistické. Jedná se o Belgickou socialistickou stranu (BSP) a Socialistickou stranu Belgie (PSB). Podobnost názvu těchto stran není náhodná. Socialistická strana nejdéle odolával rozštěpení na dvě strany reprezentující odlišnou oblast země, protože původní PSB se snažila zachovat unitární stát. V roce 1978 také podlehla tlakům dvou jazykových skupin a rozdělila se na dvě strany. Silnější je valonská PSB, která profituje z většího počtu tradičních voličů a pohybuje se na levém kraji politického spektra. Oproti tomu BSP byla okolnostmi (nedostatek tradičního elektorátu) donucena být spíše umírněnější levicovou stranou. V důsledku špatných volebních výsledků se v roce 2001 sloučila s vlámskou stranou Spirit. Následovalo přejmenování na SP. A – Alternativní socialistická strana (Říchová 2006: 43).
Novým ideologickým uskupením jsou strany zelených, které v 80. letech získaly zastoupení ve sněmovně reprezentantů. Strany Žít Jinak (AGALEV) a Sdružení ekologů pro organizaci původního boje (ECOLO) jsou zástupci postmateriální levice. Obě strany dokázaly postupem času své postavení posilovat a v roce 1991 byly považovány za potencionální koaliční partnery (Strmiska 2005: 133).
Další ideově příbuzné strany jsou Vlámský blok (VB) a Národní fronta (FN). Obě strany patřily mezi krajně pravicové. FN nedokázala dosáhnout významnějšího volebního úspěchu. VB byl úspěšnější a ve volbách v roce 1991 získal 12 mandátů. VB byl spolu se stranou Rossem, která získala ve stejných volbách 3 mandáty, řazen mezi strany proti politickému establishmentu. Rossem byl na rozdíl od VB stranou levého středu (Kunc 2000: 51). Zároveň v Belgii působily strany orientující se pouze na svůj region. Ve Flandrech působil Lidový svaz (VU), která hájil zájmy Vlámů. V oblasti Bruselu působila Frankofonní demokratická strana (FDF) soustředící se na zisk autonomie pro Brusel. V roce 1981 naposledy získala na celonárodní úrovni mandát Komunistická strana Belgie (KPB/PCB), která už ani v předchozích 10 letech nehrála významnou roli (Říchová 2006: 48)."
Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"
Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.
V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199
Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:
Nápověda pro zákazníky Vodafone:
Nápověda pro zákazníky T-mobile:
Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"
Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.
Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".
Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.