přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Recentní suroviny: skripta
Základní překladatelské termíny - rusky
Huntington, Samuel: Politický řád v měnících se společnostech
Finanční řízení podniku: otázky ke státní zkoušce
Karel Čapek a kol.: Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm)
Kategorie: Základy společenských věd
Typ práce: Seminárky/referáty
Škola: nezadáno/škola není v seznamu
Charakteristika: Práce je stručným přehledem toho, čeho se spisová a archivní služba týká, kde se požívá, k čemu slouží a jak její tvorba probíhá. Spisová služba je spojena s evidencí, údržbou, dalším poskytováním služeb spojených s archivováním dokumentů. Spisová služba je v ČR povinná ze zákona podle § 3 zákona 499/2004 Sb.u organizací a podniků, které byly založeny nebo jejichž podílníkem je stát. Práce se rozepisuje o této problematice, kdo je co povinen v rámci spisové služby vykonávat. Archivní služba je s spisovou úzce spojena, dá se říci, že se vzájemně doplňují. Hlavní je u archivní služby síť archivů - Státní ústřední archív v Praze, Státní oblastní archívy, Státní okresní archívy, Archívy měst. Dále se práce zabývá popisem pravidel tvorby a pojmenovávání archivních fondů, k čemuž dokládá i příklady.
Obsah:
1.Spisová služba
2. Archivní služba
a) Příklad archívů
b) Archivní fondy a tvorba jejich názvů - název fondu, místo jeho vzniku, původce fondu, ukázky fondu
3: Bibliografie
Úryvek z práce:
" název fondu (sbírky) - vychází z posledního úředního nebo jinak běžně užívaného názvu svého původce, který nemusí být vždy posledním názvem instituce. Nepřihlíží se k tomu, zda písemnosti fondu jsou z období, kdy tento název nebyl ještě užíván. Starší nebo jiné názvy původce se uvádějí v položce Původce fondu (sbírky) i s dobou, po kterou byl název užíván. Výjimku tvoří názvy fondů vycházející z výstižnějšího a obecnějšího označení původce, shrnujícího různé etapy jeho vývoje, často i větší množství méně užívaných názvů (Řády a kongregace) a pomocný souhrnný název pro orgány městské a místní správy a samosprávy do roku 1945: Archiv města (obce) + nominativ místního jména [od roku 1945 do roku 1990 se však podle těchto zásad užívá název Městský (Místní) národní výbor + nominativ místního jména, po roce 1990 Městský (Obecní) úřad + nominativ místního jména]. Při tvorbě názvů archivních fondů se používají zkratková slova (například Čedok, Gestapo, Schupo, Svazarm a jiné). Zkratkové názvy archivních fondů podniků se uvádějí pouze tehdy, jsou-li součástí úředního názvu, pod kterým je podnik zapsán ve firemním rejstříku.
Místo vzniku fondu (sbírky) – místní jméno se uvádí v současném úředním znění podle posledního platného lexikonu obcí vždy v prvním pádu, u zaniklých lokalit podle posledního úředního nebo jinak známého názvu, a to bez ohledu na to, že archiválie jsou z období, kdy toto místní jméno ještě nebylo užíváno.
Původce fondu (sbírky) – uvádí se název původce v původním jazyce a znění starší nebo jiné názvy původce s dobou, po kterou byl název užíván, dále se zde uvádějí různé čestné názvy, dedikace, apod, pokud byly součástí úředního názvu původce..."
Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"
Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.
V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199
Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:
Nápověda pro zákazníky Vodafone:
Nápověda pro zákazníky T-mobile:
Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"
Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.
Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".
Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.
Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.