Obsah
3. | Elen Keyová a Marie Montessoriová
|
Úryvek
"Hlavní myšlenky:
l. výchova ve prospěch jedince – preferovány individuální vzdělávací cíle/ respektovat
zájmy, možnosti, dosavadní předpoklady/
2. pedocentrismus – středem pozornosti dítě, výchova slouží dítěti, nový postoj k dítěti
- respekt, láska, trpělivost, přijetí dítěte takového jaké je
3. princip přirozenosti – výchovu přizpůsobovat přirozenému vývoji jedince, do tohoto vývoje nemá výchova zasahovat, bezvýhradně se mu přizpůsobit, pedagog vše přizpůsobuje žákovým přáním, potřebám, zájmům, rozvíjena
samočinnost,
4. důraz na aktivitu – vytvářejí pracovní školy / zdůrazňována činná, pracovní škola zaměřena
na rozvoj dovedností, návyků a tvůrčích sil, aktivizace poznávacích
procesů /
5. celostnost, globalismus - zrušen systém vyučovacích předmětů, učební plán, rozvrh, zvolen
1 ústřední /většinou zeměpis/, kolem kterého jsou soustředěny ostatní
obsah vyučování členěn do přirozených tematických celků
Reformisté usilují o školu zajímavou a přitažlivou, ve které se výchova integruje a globalizuje. Vznikají různé formy vyučování. Důraz na princip aktivnosti vedl k rozvinutí metod samostatného učení žáků, které mělo nahradit tradiční výuku učitelovu. Příkladem
je daltonský plán.
Učitel je partner, rádce, vedoucí.
John Dewey /1859 -1952/
zakladatel pragmatické pedagogiky / PRAGMA = čin/
cíl výchovy : příprava k životu – činorodý, podnikavý člověk
zásady . užitečnost, vycházet ze zájmů a praktických zkušeností žáků, práce jako střed
činnosti
Je autorem projektového vyučování. Projekt = komplexní pracovní úkol, při jeho plnění
si žáci osvojují teoretické vědomosti.
Průběh : 1. práce v dílně, na pozemku, v laboratoři
2. v průběhu práce žáci zjišťují mezery ve vědomostech, snaží se je vyplnit studiem
v knihovně
3. na základě získaných vědomostí dokončí úkol
Metody : - nahodilé osvojování vědomostí ve spojení s řešeným úkolem , učitel zajišťuje
pouze organizaci prostředí
+ hlubší motivace, těsné spojení teorie s praxí
Elen Keyová a Marie Montessoriová
vytýkaly staré škole mechanický způsob učení, spočívající v pouhém vštěpování látky do paměti žáků, pasivitu, malý zřetel k individualitě žáků a jejich zájmům / škola přinucení a drilu/. Snažily se o změnu obsahu a způsobu práce, chtěly vybudovat tzv. činnou, aktivní,
tvořivou a pracovní školu.
Elen Keyová – „ Století dítěte“
Marie Montessoriová – „Příručka vědecké pedagogiky“
shrnuty myšlenky obou ve výše uvedených dílech
Marie Montessoriová /1870 -1952/
ital.lékařka, bojovnice za emancipaci žen a uznání práv dítěte
opírá se o exaktní vědy / biologie, antropologie, experimentální psychologie/,
přispěla k zvědečtění pedagogiky"
Poznámka
PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ
Vlastnosti
Číslo práce: | 29593 |
---|
Autor: | - |
Typ školy: | SŠ |
Počet stran:* | 4 |
Formát: | MS Word |
Odrážky: | Ano |
Obrázky/grafy/schémata/tabulky: | Ne |
Použitá literatura: | Ne |
Jazyk: | čeština |
Rok výroby: | 2014 |
Počet stažení: | 595 |
Velikost souboru: | 14 KiB |
* Počet stran je vyčíslen ve standardu portálu a může se tedy lišit od reálného počtu stran. |
STÁHNOUT PRÁCI
Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x54142b2858e13.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.